Niektórzy mówią, że brand journalism to content marketing na sterydach – lepsza wersja marketingu treści, która ostatecznie stanie się tą wiodącą.
Coś w tym jest, bo na brand journalism postawiły największe światowe marki: Red Bull, Gucci, National Geographic, IBM, Dell, Disney czy Adobe. Oczywiście nie oznacza to, że content marketing jest już passé. Warto wykorzystać obie strategie tworzenia treści, bo chociaż używają one tych samych narzędzi publikacyjnych, diametralnie różnią się założeniami i pozwalają firmie osiągać zupełnie inne cele.
Brand journalism – dziennikarstwo firmowe
Główny cel brand journalismu to budowanie relacji z ludźmi i dobrego PR firmy poprzez dzielenie się wiedzą i ciekawymi opowieściami, oplecionymi wokół misji marki albo idei realizowanego przez nią projektu. Brand journalism jest strategią marketingową, w której firmy myślą i działają nie jak reklamodawcy, lecz jak wydawcy treści. To podejście zapewnia znakomite rezultaty promocyjne, bo… nie reklamuje i nie sprzedaje wprost. Skupiając się na nawiązywaniu więzi między marką a ludźmi, brand journalism jest skuteczniejszy od content marketingu.
Założenie: | firma myśli i działa jak wydawca treści |
Cele: | – budowanie wartościowych relacji z rynkiem – wzmacnianie eksperckiego wizerunku marki – promowanie firmy w nieinwazyjny, etyczny sposób |
Jak wdrożyć?
- Możesz wzbogacić blog firmowy o treści dziennikarskie lub założyć portal albo czasopismo pod egidą swojej marki.
- Zastosuj storytelling, by komunikować historie spójne z koncepcją twojej marki i wyzwalające pozytywne emocje.
- Wykorzystaj rozmaite gatunki treści, np. artykuły popularnonaukowe, felietony, eseje, reportaże itp.
- Opracuj materiały o realnej wartości dla twoich odbiorców, inspirujące do działania albo refleksji.
- Z myślą o prawidłowej realizacji tej wyjątkowej strategii zadbaj również, by publikowane przez twoją firmę treści nie były nacechowane reklamowo. Jeżeli zdecydujesz się wspomnieć w tekstach o swoich produktach i usługach, to tylko zgodnie ze standardami dziennikarskimi i przy założeniu, że treści związane z ofertą nie będą przeważały nad tymi, które naprawdę chcą czytać twoi klienci.
Content marketing – marketing treści
Główne cele content marketingu to reklamowanie oferty firmy i zachęcenie odbiorców do zakupu oraz pozycjonowanie strony WWW. Działania contentmarketingowe aktywnie wspierają twój dział sprzedaży i stanowią pomost między handlem a konsumentem. Promują produkty i usługi poprzez dostarczanie wiedzy na ich temat. Odpowiadają na pytania odbiorców, rozwiewają wątpliwości oraz wzbudzają pragnienie skorzystania z oferty. Za sprawą odpowiednich słów, zdjęć, infografik i elementów CTA skłaniają też ludzi do określonej akcji, np. dokonania zakupu.
Założenie: | firma myśli i działa jak reklamodawca |
Cele: | – promowanie oferty firmy – zachęcenie odbiorców do zakupu – wspieranie pozycjonowania strony WWW |
Treści contentmarketingowe są więc twoim sprzedawcą – tym skuteczniejszym, im lepiej zostaną opracowane pod względem merytorycznym, wizualnym i SEO. Jeśli chodzi o ten ostatni aspekt, content marketing jest także niedrogim i skutecznym narzędziem optymalizacji strony – przez długi czas i przy relatywnie niskim nakładzie finansowym pozwala Ci pozycjonować witrynę na kluczowe frazy. Jednocześnie content marketing wspiera też budowanie pozytywnego wizerunku firmy i ułatwia komunikację z rynkiem.
Jak wdrożyć?
- Wykorzystaj poradniki zakupowe, workbooki, e-booki i inne formy treści, opracowując atrakcyjne, przydatne materiały, które będą przez lata pracować na wysoką pozycję twojej firmy.
- Gotowe treści opublikuj na blogu firmowym lub na zewnętrznych portalach, w prasie i innych mediach.
Podsumowując, teksty contentmarketingowe wspierają sprzedaż i pozycjonowanie witryny. Z kolei treści wpisujące się w nurt brand journalismu najsilniej przyciągają uwagę, budują prawdziwą wartość firmy oraz sprawiają, że ludzie ją lubią i chętnie wchodzą z nią w głęboką relację.
Potrzebujesz profesjonalnych tekstów? Sprawdź moją ofertę i zobacz, co mogę dla Ciebie zrobić!