Ewa Kudłacz-Orciuch

Z wykształcenia kulturoznawczyni. Z zawodu brand journalist i content marketer. Z zamiłowania dziennikarka, eseistka i reportażystka. Obserwuję i ubieram rzeczywistość w słowa.

W latach 2002–2003 odbyłam warsztaty dziennikarskie i uczestniczyłam w I Konwersatorium z Poetyki Reportażu pod okiem Mirosława Twaroga. Pierwsze teksty opublikowałam jako piętnastolatka, w tygodniku lokalnym „Czas Nakła” i czasopiśmie „Pod Wiatr”. Ale przyszłości nie związałam z żadnym tytułem prasowym. W 2011 r., gdy internet rozwinął już skrzydła, odkryłam swoją niszę: branded content w ujęciu marketingowym i dziennikarskim.

Dziedzina, którą się zajmuję, dynamicznie ewoluuje, jest heterogeniczna, pełna wyzwań, rozwojowa i niezwykle satysfakcjonująca. Pozwala poszerzać horyzonty – i za to ją lubię. Tworzę treści dla ponad stu firm z różnych branż, realizując projekty z zakresu brand publishingu (custom publishingu, brand journalismu), content marketingu i copywritingu. Przez lata wypracowałam standardy jakości, które są kluczem do udanej współpracy i wysokiej jakości tekstów.

Po godzinach zagłębiam się w meandry drobnych przyjemności. Interesuję się zwłaszcza zjawiskami z obszaru antropologii i socjologii kulturowej. Jako niedoszły pilot wycieczek lubię poznawać inne, mniej i bardziej odległe zakątki świata – ich przyrodę, etnologię, historię, kulturę. Z tego samego powodu oprócz krwistych kryminałów cenię dobre reportaże i dokumenty. Chętnie wędruję i pływam kajakiem. Jestem członkiem Atlas Obscura.

W codziennej pracy wspiera mnie Adam Kudłacz, właściciel firmy, a prywatnie mój mąż. Dba o kwestie organizacyjne i rozwój naszego wspólnego projektu motle.institute.

Specjalizacje

Potrzebujesz eseju, reportażu, artykułu albo tekstu marketingowego?

Skontaktuj się ze mną, a powiem Ci, jak mogę wesprzeć Twoją firmę, blog, portal albo wydawnictwo.

Podróżnicza, kulturowa, społeczna

DOWOLNE OBSZARY

Wybrane z dotychczas podejmowanych tematów:

turystyka, krajoznawstwo, etnologia, zjawiska społeczno-kulturowe, teorie antropologiczne i z zakresu socjologii kultury, sztuka, literatura, film, teatr i inne

Potrzebujesz eseju, reportażu, artykułu albo tekstu marketingowego?

Skontaktuj się ze mną, a powiem Ci, jak mogę wesprzeć Twoją firmę, blog, portal albo wydawnictwo.

Naukowa

NAUKI HUMANISTYCZNE, SPOŁECZNE, PRZYRODNICZE, O ZDROWIU

Wybrane z dotychczas podejmowanych tematów:

pszczelarstwo, postprawda w kontekście nauk o zdrowiu, medycznych i społecznych, wyroby medyczne i spożywcze oraz technologie żywienia i ich wpływ na organizm, teoria literatury, antropologiczne teorie kulturowe, historia (m.in. ubezpieczenia, biografie, wydarzenia), kosmetologia, pedagogika, logistyka, różnice kulturowe w stosunkach międzynarodowych

Potrzebujesz eseju, referatu, kompendium lub artykułu eksperckiego?

Skontaktuj się ze mną, a powiem Ci, czy dany temat leży w zakresie moich kompetencji.

Biznesowa

RÓŻNE BRANŻE
(FIRMY, E-SKLEPY, BLOGI, PORTALE)

Wybrane z dotychczas podejmowanych tematów:

treści marketingowe i dziennikarskie dot. usług, produktów i zagadnień z takich obszarów, jak FMCG, motoryzacja, lotnictwo, elektronika (komputery, foto, telefony), turystyka, edukacja i rozwój, prawo, ubezpieczenia, zarządzanie, budownictwo, architektura, aranżacja, design i sztuka, zdrowie, psychologia, sport, hobby, rozwój i wielu innych

Potrzebujesz artykułu premium albo tekstu marketingowego?

Skontaktuj się ze mną, a powiem Ci, jak mogę wesprzeć Twój biznes.

Dziennikarska i marketingowa

MEDIALNA, REKLAMOWA

Wybrane z dotychczas podejmowanych tematów:

teorie, praktyki, zjawiska i trendy w mediach, marketingu i reklamie, w tym w obszarze content marketingu, brand journalismu i custom publishingu

Potrzebujesz profesjonalnego artykułu?

Skontaktuj się ze mną, a powiem Ci, jak mogę wesprzeć Twoją firmę, blog, portal albo wydawnictwo.

Sens

Pokazuję, jak efektywnie wykorzystać content marketing i brand journalism w praktyce, by przełożyć je na realne, mierzalne cele biznesowe.

Otwartość

Myślę przyszłościowo, bo wiem, że można (a czasem trzeba) inaczej. Poszerzam horyzonty i przenoszę Twój biznes w inny, lepszy wymiar.

Partnerstwo

Współpracuję po ludzku – terminowo, na jasnych zasadach, w miłej atmosferze. Słucham tego, co dla Ciebie ważne, by jak najlepiej zrozumieć Twoją firmę i jej klientów.
0
napisanych tekstów
0
magazynów i publikacji
0
zadowolonych Klientów

FILOZOFIA MOTLE

Ludzki mózg wytwarza dziennie 12–80 tys. myśli.

Dlaczego aż 60–80% z nich jest… negatywnych i jak możemy to wspólnie zmienić?

Dlaczego ludzie mają czarne myśli?

Często dlatego, że czegoś nie wiedzą, nie rozumieją albo nie potrafią wykonać. Żyjemy w czasach, gdy podobne strapienia w ogóle nie powinny nas dotyczyć – na wyciągnięcie ręki mamy przecież niezmierzone zasoby informacji, pozwalające spełniać się w pracy, nauce i hobby oraz podejmować lepsze decyzje zawodowe i osobiste. Ale to tylko pozory.

W rzeczywistości informacyjny natłok często nie ułatwia rozmaitych wyborów oraz zdobywania nowych i ulepszania już posiadanych kompetencji. Materiały są rozproszone, pobieżne, zbyt nacechowane reklamowo, subiektywne, absurdalne merytorycznie, a część z nich to także fake newsy (fałszywe wiadomości, mistyfikacje, manipulacje, plotki, teorie spiskowe, mity). Trudno im zaufać czy wyciągnąć z nich wiarygodne informacje i jasne, rozsądne wskazówki. To poważna przeszkoda w poszerzaniu wiedzy i umiejętności: potęguje dezinformację, prowadzi do popełniania trywialnych błędów oraz straty czasu i pieniędzy, a wskutek tego zniechęca do samorealizacji.

Jak możemy to razem zmienić?

W Motle – nazwa pochodzi z języka estońskiego i oznacza „myśli” – koncentruję się na odwróceniu powyższego procesu. Aby to osiągnąć, bazuję na kilku kluczowych założeniach.

1. etyczna reklama

LUDZIE NIE LUBIĄ, GDY SIĘ IM SPRZEDAJE

Sprzedażowy komunikat Twojej firmy nie jest wbrew pozorom najważniejszy. Czasami jego obecność – zwłaszcza w nadmiarze – może wręcz wywołać skutek odwrotny do zamierzonego. Jeżeli więc chcesz sprzedawać, to… nie rób tego wprost i na każdym kroku. Frazy SEO, linki, przyciski, wezwania call-to-action w formie tekstowej i graficznej – tak, ale z umiarem i nie w każdym tekście. Z tą myślą w Motle różnicuję charakter treści i oprócz content marketingu wykorzystuję też brand journalism, czyli dziennikarstwo marki.

Dziennikarskie podejście do tworzenia treści firmowych może wydawać się nieskuteczne sprzedażowo. Tymczasem dzieje się dokładnie odwrotnie: jest ono niezwykle efektywne, zwłaszcza pod względem budowania pozytywnego wizerunku marki i tworzenia pogłębionych relacji z rynkiem. Brand journalism z powodzeniem wykorzystują obecnie największe światowe marki, np. Red Bull, Gucci, National Geographic, IBM, Dell, Disney czy Adobe.

Nieinwazyjny reklamowo tekst jest już standardem, do którego warto się dostosować. Ludzie bardzo szybko uodparniają się na kolejne sprzedażowe wezwania, ale nigdy nie pozostaną obojętni na wartościowy przekaz. Nie obawiaj się jednak: odpowiednio przemyślana treść Motle bez trudu wpisze się w Twoje cele biznesowe, lecz zrobi to w sposób nienachalny wobec czytelnika – zgodny z etyką wydawniczą i marketingową.

2. storytelling

LUDZIE MAJĄ EMOCJE, A BIZNES NIE

Twoja firma na pewno jest świetna, ma wspaniałych pracowników, doskonałą ofertę, przyszłościową misję i wizję biznesu, opracowane w każdym calu rozmaite strategie działania. To wszystko jest bardzo ważne, ale niestety nie interesuje Twojego odbiorcy. Tym, co go przyciąga, jest natomiast ciekawa historia, opleciona wokół Twojej marki. Dlatego w Motle zabieram ludzi w świat fascynujących opowieści, które rozpalają wyobraźnię i inspirują do działania, a Tobie pozwalają odnaleźć naturalne punkty styku firmy z klientami.

3. rozwój to potrzeba każdego człowieka

TREŚCI, KTÓRE WNOSZĄ REALNĄ WARTOŚĆ

Ludzie nie chcą być wykluczeni ani manipulowani. Ludzie chcą rozumieć, wiedzieć i umieć. Potrzebują też sprawdzonych, praktycznych wskazówek i pomysłów gotowych do realizacji w codziennym życiu albo w pracy. Dlatego nasze wspólne zadanie polega na tym, by dostarczyć Twojemu odbiorcy materiały maksymalnie merytoryczne. Aby uzyskać taki efekt, we wszystkich treściach Motle:

  • separuję wartościowe informacje od postprawdy komercyjnej, kulturowej, historycznej i społecznej,
  • pochylam się nad potrzebami i oczekiwaniami konkretnego, odpowiednio sprofilowanego odbiorcy (tzw. persony),
  • tworzę adekwatne językowo materiały, które opierają się na aktualnym stanie wiedzy naukowców, specjalistów branżowych i doświadczonych praktyków.

4. relacja z rynkiem oparta na wiedzy

CZASY SIĘ ZMIENIAJĄ, A MARKETINGOWE EVERGREENY NIE

Treści Motle zawsze harmonizują ze strategią marketingową Twojej firmy – niezależnie od szybko zmieniających się trendów w zakresie promocji, pozycjonowania czy brandingu. Jest to możliwe, ponieważ budują relacje z rynkiem oparte na wiedzy oraz wykorzystują rozwiązania typu evergreen. Oba te podejścia zapewniają publikacjom wieloletnią aktualność i niezmienną skuteczność.

Obecnie aż 90% globalnych firm działających w modelu B2B stawia potrzeby informacyjne swoich odbiorców przed komunikatem sprzedażowym i promocyjnym. To nastawienie sprawdza się także w modelu B2C. Oba wpisują się bowiem w nowoczesną strategię H2H, w której to ludzie mówią do ludzi, tworząc więzi oparte na ponadczasowych wartościach humanistycznych. Odwołując się do nich, w Motle pokazuję, jak wykorzystać brand publishing w praktyce, aby działania marketingowe były łatwe do zainicjowania i przynosiły oczekiwane, długofalowe rezultaty – z korzyścią dla firmy i z myślą o dobru odbiorcy.

5. rozsądne pozycjonowanie

LUDZIE TO NIE ROBOTY, ALE Z ROBOTAMI TEŻ TRZEBA UMIEĆ ŻYĆ

Treści publikowane w internecie powinny spełniać wiele standardów, również tych dotyczących pozycjonowania. Dlatego warto mieć na stronie teksty marketingowe i artykuły blogowe z frazami SEO, które odpowiadają na kluczowe zapytania internautów i wspierają optymalizację witryny. Ale pisanie każdego tekstu tylko po to, by nakarmić roboty Google, jest błędem – nadmiar fraz może zostać potraktowany jako spam, i to nie tylko przez algorytmy wyszukiwarki, lecz także przez ludzi. Dlatego w Motle piszę przede wszystkim z myślą o odbiorcach z krwi i kości, a nie tych zbudowanych z zero-jedynkowego kodu.

Dbam o to, by frazy SEO stanowiły naturalnie brzmiące części zdań, a ich nasycenie było bezpieczne dla pozycji witryny i wynosiło maksymalnie 1–3% objętości całego tekstu (z uwzględnieniem najważniejszej frazy w tytule oraz jej powtórzeniem w leadzie, a następnie w nagłówkach H2/H3 i w odpowiednio sformatowanej treści).

W prozie użytkowej i tekstach dziennikarskich (reportażach, esejach, referatach, artykułach popularnonaukowych etc.), których celem jest przekazanie ciekawej wiedzy i spostrzeżeń, frazy SEO są opcjonalne – mogą w ogóle nie występować, a jeżeli już pojawiają się w tekście, to wyłącznie jako naturalna konsekwencja określonego toku myślowego.